Aktualne ceny mieszkań w Krośnie. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w Krośnie wynosi 6 808 zł/m² za ostatnie 12 miesięcy. To o 553 zł/m², czyli 8,8% więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Za tym wynikiem kryją się różnice między nowym budownictwem, lokalami z drugiej ręki i poszczególnymi częściami miasta. Dla kupującego równie ważne jak cena metra są metraż oraz pełny budżet zakupu.
Redakcja reporter.krosno.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Krośnie: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Krosno na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Krośnie: najważniejsze liczby
- 6 808 zł/m² - mediana ceny mieszkań
- +8,8% - zmiana wobec średniej z 2025 r. (+553 zł na metrze)
- 5 546-7 540 zł/m² - w tych widełkach zawierała się połowa wszystkich transakcji
- 334 406 zł - typowa cena zakupu; typowe mieszkanie miało 49 m²
- +90% - o tyle podrożał metr od 2019 r. (średnio +9,6% rocznie)
- rejon Zawodzie - najdroższa część miasta: 7 454 zł/m²
Mediana pokazuje środek rozkładu cen, a nie cenę każdego dostępnego mieszkania. Z perspektywy domowego budżetu punktem odniesienia jest także kwota za cały lokal: 334 406 zł. Cena metra pomaga porównywać nieruchomości, natomiast cena całkowita określa potrzebne środki własne i finansowanie.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 7 540 |
| wtórny | 5 734 |
7 540 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 5 734 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 31,5%. Nowe budownictwo i lokale z drugiej ręki tworzą więc wyraźnie różne poziomy cenowe.
Przy wyborze nie wystarczy jednak porównać stawek za metr. Do budżetu nowego mieszkania trzeba dopasować koszt jego wykończenia, a przy lokalu używanym uwzględnić ewentualny remont. Niższa cena zakupu nie musi oznaczać niższego łącznego kosztu przygotowania mieszkania do zamieszkania.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 5 896 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 6 641 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 7 233 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 5 836 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 6 341 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
7 233 zł/m² to najwyższa mediana w zestawieniu metraży, przypadająca na lokale 45-55 m². Kawalerki o powierzchni 25-35 m² osiągnęły 5 896 zł/m², a mieszkania 55-70 m² - 5 836 zł/m².
Nie widać zatem prostego schematu, w którym najmniejsze mieszkania zawsze kosztują najwięcej za metr. Poziom cen poszczególnych przedziałów zależy także od tego, jakie budynki i lokalizacje tworzą dany segment.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
7 454 zł/m² stawia rejon Zawodzie na czele zestawienia. Najniższy poziom, 3 745 zł/m², przypada na rejon Dół. Różnica między tymi wartościami wynosi 99%.
| Rejon | zł/m² |
|---|---|
| Zawodzie | 7 454 |
| Krościenko Niżne | 7 184 * |
| Osiedle Księdza Markiewicza | 6 567 |
| Śródmieście | 6 322 * |
| Osiedle Traugutta | 5 743 |
| Zagórze Pierwsze | 5 693 |
| Osiedle Tysiąclecia | 5 629 |
| Dół | 3 745 |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna
Między skrajnymi wartościami znajduje się szeroki wybór poziomów cenowych. W rejonie Osiedle Księdza Markiewicza mediana wynosi 6 567 zł/m², a w rejonie Osiedle Tysiąclecia - 5 629 zł/m². Lokalizacja jest więc istotnym elementem planowania budżetu, obok powierzchni i rodzaju rynku.


Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania za 334 406 zł na rynku wtórnym należy przewidzieć również koszty formalne. Podatek PCC według stawki 2% to około 6 688 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.
Maksymalna taksa notarialna wynosi do około 2 592 zł z VAT, przy czym stawkę można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Te pozycje warto uwzględnić przed ustaleniem maksymalnej kwoty przeznaczonej na sam lokal.
Najświeższe wiadomości z Krosna czekają na stronie głównej reporter.krosno.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje wzrost z 3 579 zł/m² w 2019 r. do 6 808 zł/m² obecnie. Łącznie oznacza to 90%, przy średnim rocznym tempie 9,6%. Poniższy wykres pozwala spojrzeć na bieżący poziom w dłuższej perspektywie, zamiast ograniczać ocenę do ostatniej zmiany.

Krosno na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
8 493 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa podkarpackiego. W Krośnie metr kosztuje o 1 685 zł mniej. Porównanie z sąsiednimi rynkami pokazuje jednak, że miasto nie jest najtańszą lokalizacją w tej grupie.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Krosno | - | 6 808 | - |
| Jasło | 22 km | 5 964 | -12,4% |
| Rzeszów | 39 km | 9 915 | +45,6% |
| Dębica | 47 km | 6 718 | -1,3% |
| Krynica-Zdrój | 67 km | 8 754 | +28,6% |
W Jaśle, oddalonym o 22 km, mediana jest o 844 zł/m², czyli 12,4% niższa niż w Krośnie. Wybór miasta zakupu wymaga jednak zestawienia ceny nieruchomości z codziennymi dojazdami i dostępem do usług.
Komentarz analityczny
O ile wzrosły ceny w Krośnie? Bieżąca różnica względem poziomu z 2025 r. wynosi 553 zł/m² i 8,8%. Jest to tempo niższe od historycznego średniego wzrostu 9,6% rocznie. Lokalny rynek pozostaje zatem na wyższym poziomie cenowym, ale obecny wynik nie wskazuje na przyspieszenie względem własnej długoterminowej historii.
Na największych rynkach dynamika była słabsza: w II kwartale 2026 r. średnie ceny nowych mieszkań wzrosły o 0,6% rok do roku, do 14 444 zł/m², a używanych o 0,7%, do 13 657 zł/m² (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Pokazuje to, że kierunek zmian w dużych ośrodkach nie musi wyznaczać tempa lokalnego rynku.
Dostępność finansowania pozostaje ważnym mechanizmem popytowym. Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło 6,07% w czerwcu 2026 r., o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026). Niższy koszt kredytu może zwiększać możliwości zakupowe gospodarstw domowych również w Krośnie, ale przełożenie na ceny zależy od dostępności mieszkań.
Co dalej z cenami? Jeśli popyt wspierany kredytem będzie rósł szybciej niż oferta, może podtrzymywać wzrost stawek. Jeżeli wybór lokali się zwiększy lub możliwości finansowe kupujących osłabną, presja cenowa może maleć. Twarda prognoza nie jest podstawą tego raportu - kolejne aktualizacje pozwolą śledzić, który mechanizm będzie przeważał.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Krośnie?
Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 6 808 zł/m². Połowa cen mieściła się w przedziale 5 546-7 540 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Krośnie rosną, czy spadają?
Mediana jest o 553 zł/m², czyli 8,8% wyższa niż poziom odniesienia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Najwyższą medianę ma rejon Zawodzie: 7 454 zł/m². Najniższą ma rejon Dół: 3 745 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Krośnie?
Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 5 896 zł/m², a dla lokali 35-45 m² - 6 641 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak: mediany wynoszą odpowiednio 7 540 zł/m² i 5 734 zł/m². Premia rynku pierwotnego to 31,5%.
Ile kosztuje działka w Krośnie?
Mediana ceny działek wynosi 58 zł/m², a mediana powierzchni to 1 007 m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 108 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 8 stycznia 2026 do 25 czerwca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (37 transakcji) i wtórny (71); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-06-25; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Dla segmentu działek w rejestrze niewiele danych - wartość orientacyjna.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Remont ul. Hetmana S. Żółkiewskiego utrudnia przejazd przy Zagórzu

Ślad orła na piwnicznej ścianie dał początek komiksowi „Adam”

Więcej patroli przy cmentarzach. Policja kontroluje kierowców w Krośnie

Antybiotyki mogą przestać działać. Kampania przypomina, jak ograniczać oporność

Dwie nagrody dla Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. Doceniono też ponowne użycie rzeczy

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim Krosna zakończone. Trwa liczenie głosów

Msza, przemarsz i sport podczas obchodów 108. rocznicy niepodległości

Ponad 180 000 gości podczas dwuletniej trasy Volvo For Safety

Karpaty Krosno prowadzą dodatkowy nabór do grupy Żaka Młodszego

Magazyny ochrony ludności w Iwoniczu gotowe. Drugi etap kosztował ponad 558 tys. zł

Weekend w Krośnie: wydarzenia 30 października – 1 listopada

Krosno: zmiany przy cmentarzach. Na ul. Baczyńskiego ruch będzie jednokierunkowy

Powiat krośnieński konsultuje strategię społeczną. Uwagi tylko na formularzu

Listopadowe kody Legimi w Krośnie. Zgłoszenia ruszają 2 listopada
Przydatne dane teleadresowe
- Delegatura Inspekcji Handlowej w Krośnie - kontakt, skargi konsumenckie, kontrole
- Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Krośnie - kontakt, kadra konsultacyjna, zapisy
- Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie - kontakt, oddziały, rejestracja
- Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów w Krośnie - kontakt, zakres działań, dostępność
- Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Oddział w Krośnie - kontakt, skargi, awans nauczycieli
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie - kontakt, nadleśnictwa, drewno, edukacja
